Vinilinė grindų danga ar laminatas? Ką rinktis?

Jau ne kartą buvo palyginamos medinės parketlentės ir laminatas ir žinomi pagrindiniai jų skirtumai. Medinės grindys labiau tinka asmenims, vertinantiems natūralumą, laminatas – praktiškiems žmonėms. O kam tinka vinilinės grindys?

Taigi, jei lyginsime laminatą su viniline danga (arba  kitaip pvc danga), tikėtina, kad iškils dilema – ką geriau pasirinkti. Šis klausimas iškyla savaime, nes tiek vieni, tiek kiti gamintojai reklamuoja savo produktus kaip išskirtinius – tvirtus, ekonomiškai vertingus ir lengvai montuojamus.

Ir čia panašumai baigiasi 🙂 Skiriasi dangų medžiagiškumas, storis, komfortas, atsparumas drėgmei. Iš esmės skiriasi pagrindinės medžiagos, iš kurių pagaminta vinilinė danga ar laminatas.

Atskirai aptarsime kiekvieną grindų dangą:

Vinilinė danga gaminama iš pvc plastiko, naudojant visas naujausias technologijas. Vinilas sudarytas net iš 8 skirtingų sluoksnių, iš kurių du: stiklo pluošto sluoksniai, kurie užtikrina dar geresnį lentelių stabilumą. Tai taip pat reiškia, kad ši grindų danga 100 % atspari drėgmei. Galite dangą įmerkti į vandenį, laikyti kelias dienas ir jai nieko neatsitiks.

Technologijos labai pažengusios į priekį, todėl pamirškite tą nepatrauklią pvc dangą, buvusią prieš 20 metų. Šiandien vinilinė danga ne tik ruloninė, namams, neretai ir komercinėms patalpoms, dažnai siūloma lentelės arba plytelės formos vinilinė danga, su “click” sistema per visas keturias lentelės kraštines. Ruloninė danga vis dar naudojama, kai reikia iškloti labai dideles patalpas. “Click” sistema leidžia tvirtai sujungti dangą tarpusavyje. Ištobulinta medžio raštų įspaudimo technologija leidžia konkuruoti net su medinėmis parketlentėmis, nes lentos ne tik turi  medžio raštą, bet jis jaučiamas ir liečiant.

Laminatą dažniausiai sudaro trys sluoksniai. Pirmasis sluoksnis – tas, kurį matome – derva apdorota celiuliozė su piešiniu, o jį, nuo nusidėvėjimo saugo kitas permatomos dervos apsauginis sluoksnis. Vidurinis sluoksnis – medžio plaušo sluoksnis. Apatinis sluoksnis – stabilizuojantis sluoksnis. Šis sluoksnis gaminamas iš impregnuoto popieriaus, faneros plastiko ar kitų medžiagų. Dėl tokios sudėties, laminatas nėra neatsparus drėgmei. Jei lentos sujungtos teisingai, nedidelė drėgmė nedarys didelės įtakos, tačiau užpylimo atveju pvz. trūkus indaplovės ar skalbimo mašinos vamzdžiui ir ant dangos patekus dideliam kiekiui vandens, greičiausiai, ji išsikilnos ar atsiras „pūslės“.

Iki šios dienos laminatas labiausiai mėgstamas ir dažnai klojamas namuose, bet tik todėl, kad tai buvo pirmoji lengvai montuojama danga, kuri savo išvaizda labai panaši į medines parketlentes; tačiau technologijos nestovi vietoje. Jos tobulėja ir atsiranda vis daugiau naujų dangų.

Taigi, įsirengiant namus, galima derinti abi dangas tarpusavyje: kambariuose kloti laminatą, o vonioje, virtuvėje (kur didesnė vandens ir drėgmės tikimybė) kloti pvc dangą. Bet kam taip apsisunkinti? Vinilinė danga gerokai pralenkia laminatą, nes ji nebijo jokios drėgmės, ją galima iškloti visame name ir turėti vientisą stilių.

Lengvai montuojama

Šių dienų pvc danga, atkeliaujanti į Jūsų namus, plytelės arba lentos formos, yra labai lengvai montuojama. Kaip minėjome, lentos turi „click“ jungimą per visas keturias kraštines, todėl šią dangą galima montuoti „plaukiojančiu“ būdu, tai reiškia, kad dangos nereikia klijuoti prie pagrindo ir ją galite sukloti patys. Jei, žinoma, norite 🙂 Antra, vinilo lentelę labai paprasta nupjauti. Jums neprireiks jokių ypatingų įrankių, tik kanceliarinio peiliuko ir  liniuotės. Įpjaukite viršutinį pvc dangos sluoksnį ir laužkite. Danga lengvai lūžta, todėl be vargo sutrumpinsite lentas, užbaigdami eilę. Danga lanksti, lengvai pakišama po vamzdžiais ar kitose sunkiai prieinamose vietose.

Laminatas klojamas labai  panašiai, kaip ir vinilinė danga, kadangi taip pat turi „click“ sistemas. Trūkumas tik tas, kad danga storesnė, todėl su paprastu peiliuku nesutrumpinsite lentų. Jas reikės nupjauti pjūklu, atsiras dulkių. Kadangi danga storesnė, ji nelanksti, bus sudėtingiau ją gražiai sumontuoti sunkiai prieinamose vietose, po terasos langais, vamzdžiais ir pan.

Apibendrinant galima teigti, kad ir vieną, ir kitą dangą iš tiesų lengva montuoti patiems būtent dėl „click“ sistemos, kuri leidžia dangas kloti „plaukiojančiu“ būdu.

Pagrindo paruošimas

Kadangi dėl gamybinių technologijų pvc danga yra plonesnė, todėl jos pagrindas turėtų būti kruopščiau paruoštas, ypač, jei renkatės klijuojamą (ne su „click“ sistema) variantą. Renkantis „click“ variantą, kaip ir laminatui, pakaks tik pakloto. Žinoma, nė vienu atveju didelių nelygumų pagrinde negali būti.

Išvaizda ir panaudojimo galimybės namuose

Jei anksčiau dauguma dažniau rinkdavosi laminatą ir vinilinę dangą klodavo tik vonios kambaryje, tai dabar situacija pasikeitė. Vis daugiau žmonių renkasi vinilinę dangą, kadangi ji yra elastinga, t.y. nukritus sunkiam daiktui, grindys neįskils, kaip gali nutikti su laminatu. Antra priežastis – vinilas bet kokioje patalpoje labai gerai izoliuoja garsą, danga nekaukši. Ir paskutinė priežastis, ypač svarbi tėveliams – vinilinė danga minkšta, todėl žaidžiant vaikams, mažesnė tikimybė susižeisti.

Atsparumas drėgmei

Ir čia, žinoma, nepakeičiama vinilinė danga.

Vinilinė danga yra 100 % atspari drėgmei tiek dėl savo medžiagiškumo, nes tai yra pvc medžiaga, tiek dėl siūlių, kurios neleidžia prasiskverbti vandeniui giliau. Taigi, vinilą galima montuoti bet kurioje namų patalpoje. Pvc danga yra, turbūt, vienintelė grindų danga, kuri iš tikrųjų gali būti vadinama „atsparia vandeniui“, kadangi nebijo net ir ilgai stovinčio vandens.

Laminatas gali būti vadinamas tik iš dalies „atspariu vandeniui“, nes šios dangos nerekomenduojama kloti padidintos rizikos patalpose, tokiose, kaip vonia ar rūsys.

Laminato gamintojai tikėjosi šią dangą pagaminti atsparią vandeniui, bet kol kas tai lieka tik jų svajonėse 🙂

Draugiška aplinkai

Ilgą laiką vinilinė danga buvo pateikiama, kaip iš visų, esančių rinkoje, mažiausiai ekologiška grindų danga. Tačiau tai jau praeitis. Šiuo metu vinilinė danga gaminama iš 50 % perdirbtų medžiagų, kurios pačios suyra. O mūsų gamykla, iš kurios tiekiame vinilą, laikosi griežčiausios ES oro ir vandens taršos politikos. Pvc danga draugiška aplinkai ne tik dėl gamybinių technologijų, bet ir praktiškai, kadangi jos priežiūrai nereikia stiprių cheminių valymo priemonių. Gaminiai taip pat turi šilumą izoliuojančių savybių, dėl to mažėja šildymo sąnaudos.

Laminato gamyba taip pat tobulėja, pasirenkant natūralesnes žaliavas, taikant naujausias technologijas. Ši danga gali turėti Blue Angel – draugišką gamtai – sertifikatą, kuris reiškia, jog danga neišskiria toksiškų medžiagų.« Visos naujienos